Nocny Marek

Pewnie już nie raz w życiu spotkałeś się z frazą „Nocny Marek”. Kim jest Nocny Marek ? Skąd się wzięło to określenie?

O ile przymiotnik „nocny” nocny jest zrozumiały dla każdego to  „marek” już nie koniecznie. Jak podaje większość słowników ten związek frazeologiczny tak naprawdę nie powstał od imienia Marek, który legendarnie chodził późno spać ale od słowiańskiego wierzenia w Mary.

Zmora czyli inaczej Mara była pół demoniczną istotą która w nocy męczyła śpiących ludzi. Wierzenia opierały się na tym że czasie snu nieświadomie, dusza rozgniewanego, nieczystego człowieka wychodziła z ciała i uprzykrzała spokojny sen sąsiadom jako nocna zmora. W XXI wieku już wiemy że za problem bezsenności odpowiada wiele innych, mniej fantastycznych czynników niż wspomniana mara.

Bezsenność jest coraz poważniejszym problemem jedną z kolejnych chorób cywilizacyjnych. Sen jest naturalną POTRZEBĄ Organizmu.

Snu potrzebuje każdy w zależności od wieku więcej lub mniej, lecz w przypadku jego braku nie jesteśmy w stanie długo funkcjonować. Jak pokazały amerykańskie eksperymenty długotrwała deprywacja snu w warunkach laboratoryjnych prowadzi do śmierci. Na szczęście w naturalnych warunkach czyli codziennym życiu jest to prawie nie możliwe ponieważ prędzej czy później pogrążymy się we śnie.

Duży niedobór snu jest niebezpieczny dla naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Co więcej gdy funkcjonujemy nie wyspani jesteśmy narażeni na naglą mimowolną utratę świadomości co może się przyczynić się do wypadku na przykład podczas jazdy samochodem.

W czasie snu nasze ciało odpoczywa  i się regeneruje. Mózg przetwarza i porządkuje zdobyte za dnia informacje. Jest to niezwykle pomocne w procesie uczenia oraz pozwala zwiększyć poziom uważności oraz skupienia.

Brak snu zmniejsza też naszą ogólną odporność, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę czy depresję oraz powoduje wiele innych chorób.

Podsumowując jeśli jesteś nocnym Markiem i masz częste problemy z zasypianiem na pewno nie powinieneś ich lekceważyć. Dobry sen wpłynie na Twoje funkcjonowanie za dnia, podniesie jakość Twojego życia i kożystnie wpłynie na zdrowie.

 

About the author

Nocny-Marek

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *